BLOG - Řítíme se do plastové záhuby…

BLOG - Řítíme se do plastové záhuby…
Jsou nutné další a další nové plasty pro tisk? NE, nejsou. Díky, nechceme. Stop plastům. (tým NAPLNE.CZ 19.12.2018)

Jen se zamysleme. Co chceme? Dobu plastovou a nebo přírodu?

V tomto článku se patrně nedozvíte žádné novinky, nepřečtete si asi ani žádné revoluční moudra ale shrneme si jen pár faktů o plastovém využití vypsaných tonerů. Oprava. Bohužel se jedná o plastové NEvyužití starých tonerů a náplní do tiskáren.

Bohužel k tomuto stavu (poznámka: a bude ještě hůř) přispíváme i my prodejci a výrobci náplní svým nedůsledným nabádáním zákazníků o nutnosti vracet starou náplň, která je vypsaná zpět do obchodů do sběrných boxů.

Jak z toho tedy ven?

Začít s osvětou musíme my, my prodejci a výrobci. Každý zákazník našich kamenných obchodů je prodejci vždy instruován jak naložit s původní náplní. Vždy mu řekneme důvodu vracení tonerů zpět a následné použití, vždy se od nás dozví fakta nutnosti zpětného odevzdávání vypsaných náplní.

Jak to udělat nejlépe a mít z toho dobrý pocit?

Je několik možností, kterak nezatěžovat svým tiskem naší přírodu a nepodporovat výrobu dalších a dalších zbytečných plastů.

  1. Vypsaný toner můžete vrátit v každé naší prodejně.
  2. Prázdné tonery a cartridge můžete donést do sběrného dvora ve vašem okolí a uložit do specializované nádoby na tento odpad.
  3. Můžete nám zavolat na naší bezplatnou linku 800 100 593 a my už vám poradíme…

Jak se k tomu staví výrobci tiskáren a náplní?

Dnes již i hodně výrobců originálních tonerů pochopilo, že současný stav je špatný. Mnoho výrobců již dnes na krabicích svých tonerů má uvedenou poznámku ve smyslu ´Tento tonerů může být vyroben z již použitého plastu´. Nejdále s touto osvětou je patrně Lexmark. Dle informací z článku uveřejněném na webu Asociace renovátorů tonerů dokáže společnost Lexmark v Evropě získat zpět od zákazníků až 30% tonerů za účelem dalšího využití. V roce 2020 chce Lexmark vyrábět v Evropě až 75% tonerů z plastů, které svým sběrným programem dostanou zpět od zákazníků. Myšlenka super a hodná následování. Otázkou zůstává, jak se k tomu postaví další výrobci? Zvítězí současná pohodlná cesta nových a nových plastů a nebo bude příroda pro nás více než korunky, eura a dolary? Na to nyní nedokážeme odpovědět a ukáže až čas.

Jak se k tomu staví EU?

Evropský parlament může sehrát velmi důležitou roli. Evropská komise po schválení balíčku cirkulární ekonomiky se bude zasazovat o výrazně tvrdší prosazování s nakládáním s plasty (mimo jiné i z plasty s tonerů), než tomu bylo dříve. Cíl je jasný. Zvýšit úroveň recyklace a zpřísnit pravidla pro neekologické spalování a skladování.

Poznámka pod čarou...

Snad tento postup ze strany Bruselu bude funkční dříve, než vymřou všichni výrobci (recyklátoři) tonerů v ČR a potažmo v celé Evropě. Snad Evropská komise bude rychlejší než tíha doby a pomyslné zavírání výrobních závodů ekologický tonerů.

Bohužel plast na nás číhá všude.

Náš obor je jen zlomek na planetě ale při troše dobré vůle změna může být jednodušší než si sami myslíme. Recyklujme tonerové kazety a buďme ekologičtí. Bohužel plast na nás kouká všude celý den a tato světová bitva bude hodně dlouhá a moc složitá. Jíme plastovými příbory, pijeme z plastových kelímků, většina výrobků je balena též do plastu. No máme před sebou ještě dlouhou cestu.

Pár faktů z oblasti tisku a tonerů.

Každý rok se spotřebuje na světě cca. 30.000.000 laserových tonerů, ano čtete dobře 30 miliónů. V USA se renovuje cca 60% tonerů, v EU je to cca. 30-40%. U inkoustových kazet je to číslo ještě téměř 17x vyšší. Cartridgí se na světě ročně prodá okolo 500.000.000 kusů. Čísla jsou to veliká, bohužel jsou to veliká čísla i pro skládky a spalovny.

Tento text má za účel zamyšlení, má za účel motivaci a má za účel trochu lepší nakládání s tonery a náplněmi, než je tomu nyní.

Odeslat článek známému   Vytisknout